Jak nagrać wokal w domu
Jeżeli chcesz nagrać wokal należy zwrócić uwagę na kilka spraw, aby był nagrany poprawnie i można było go wykorzystać w piosence.
Bardzo niedocenianą kwestią na którą często nie zwraca się uwagi jest akustyka. Mając mikrofon pojemnościowy, który najczęściej wykorzystuje się do nagrań studyjnych, rejestruję dużo szczegółów, zbiera również odbicia i akustykę pomieszczenia. W nie zaadaptowanym pomieszczeniu niestety może to skutkować nagranymi rezonansami (podbiciami pewnych pasm), może również dojść do niekorzystnych efektów, które po prostu mogą zepsuć nagranie. Myśląc o inwestycji w dobry mikrofon, preamp mikrofonowy czy interfejs, warto rozważyć inwestycje w adaptację akustyczną swojego domowego studia czy kącika muzycznego. Dobrą opcją jest umieszczenie kilku paneli akustycznych o grubości przynajmniej 10 cm na ścianach, które można zrobić samemu, a także umieszczeniu pułapek basowych w rogach pomieszczenia. Nawet bez większej wiedzy o akustyce, robiąc to można usłyszeć różnice i samo pomieszczenie z pewnością będzie pod lepszą kontrolą. Zachęcam oczywiście do poczytania na ten temat, aby rozwinąć swoją wiedzę. Jeżeli nie masz możliwości założyć paneli akustycznych poszukaj pomieszczenia w domu gdzie jest najmniej pogłosu, nagraj się, zrób próbki, gdzie brzmisz najlepiej. Raczej unikaj stawiania mikrofonu w rogach pomieszczenia. Dobrze swoją rolę spełniają regały z książkami, które działają jak pochłaniacze. Możesz rozwiesić grube koce wokół mikrofonu – może będzie to wyglądać dziwnie, ale pomoże to w realizacji lepszego nagrania.
Kolejną kwestią jest ustawienie mikrofonu na wysokości ust, w odległości około 10-30 centymetrów. Jeżeli chcesz uzyskać bardziej intymne, cieplejsze nagranie ustaw się bliżej mikrofonu. Użyj pop-filtra który uchroni nagranie przed głoskami wybuchowymi czy podmuchami powietrza z ust. Zadbaj o to, aby nie było słychać odgłosów otoczenia. Najlepiej użyj słuchawek o konstrukcji zamkniętej, dzięki którym podkład lecący z nich tak bardzo nie nagra się na mikrofon. Podczas nagrań staraj się nie ruszać głową na boki ani zbytnio do przodu i do tyłu.
Pamiętaj o klimacie! Czasem, aby wydobyć odpowiednią emocje, dzięki której chcesz przekazać coś wyjątkowego w wykonaniu piosenki, należy przyciemnić światło, zasłonić rolety, włączyć klimatyczne oświetlenie. Michael Jackson nagrywał po ciemku!
Bardzo ważne! Odpowiednio wysteruj sygnał! Podczas próby przed nagraniem, zaśpiewaj jakiś najbardziej ekspresyjny fragment i wysteruj sygnał tak, aby nie przekraczał 0 db. Najlepiej zrobić zapas – na przykład, aby sygnał nie przekraczał -6 db.
Nagraj kilka wersji, baw się ekspresją, odległością od mikrofonu, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty. Rób sobie przerwy, a jeżeli sam nagrywasz kogoś zadbaj o miłą i luźną atmosferę, zapytaj jak chce nagrywać, w jakich warunkach, tak, aby nagrywanie szło sprawnie, przyjemnie i było też dobrą zabawą.
Jeżeli chcesz poznać więcej informacji i ciekawostek, zapisz się do newslettera na mojej stronie i odbierz darmowy ebook!